Papp Dezső honlapja
Menü
 
Hadtörténelem
Hadtörténelem : A Lánchíd 1849-ben

A Lánchíd 1849-ben


Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején Magyarország első állandó kőhídja, a Pestet Budával összekötő Lánchíd, még csak épülőfélben volt, mégis majdnem a hadmozdulatok, illetve az értelmetlen bosszú áldozatává vált.

A Lánchíd 1850-benA Lánchíd megsemmisítésének gondolata többször is megfordult a szabadságharc során szorult helyzetbe került katonai vezetők fejében. Először 1849 áprilisában a Pestről kivonuló Welden tábornok fenyegetőzött a híd elpusztításával, majd az ostromzár alá vont budai vár parancsnoka, Heinrich Hentzi von Arthurm vezérőrnagy jelentette ki május elején, hogy ha a szükség úgy hozza, a saját kezével röpíti levegőbe a Lánchidat.

A fenyegetés hírére Görgey Artúr Buda ostromának kezdetén egy hadifogoly császári tisztet küldött Hentzihez, akivel megüzente: „Ha pedig ön az úgynevezett Budavárnak végsőkig való megvédésével összekötendi a Lánchíd megrontását vagy Pestnek bombázását, honnét ön megegyezésünk folytán megtámadástól egyáltalán nem tarthat… a vár bekövetkezett megvétele után az egész várőrség kardra fog hányatni.”

 

Clark Ádám, a Lánchíd tervezője Hentzi tábornok fenyegetését hallva elhatározta, hogy megakadályozza műve elpusztítását. A mérnök tudta, hogy a híd legsebezhetőbb pontja mindkét parton az a két-két mély üreg, amelyekben a láncok végződnek. Ezekben egy robbanás megsemmisítheti a hidat, ezért Clark úgy döntött: hozzáférhetetlenné teszi a lánckamrákat, mégpedig úgy, hogy a híd egyik építési hibáját használja ki, az üregekben ugyanis állandóan szivárgott a talajvíz, amit rendszeresen ki kellett szivattyúzni. A mérnök hogy a lánckamrák megteljenek vízzel, leállíttatta a szivattyúkat, a vízkiemelőket működtető gőzgépeket pedig megrongálta, majd hazament budai lakásába és lefeküdt.

 

Clark ÁdámHentzi vezérőrnagy képzett műszaki tisztként jól tudta, hogy a lánckamrák felrobbantásával lehet a hídban a legnagyobb kárt tenni, így amikor hírét vette, hogy azokban magasan áll a talajvíz, azonnal futárt küldött Clarkhoz, hogy menjen, és szárítsa ki az üregeket. A mérnök azonban betegnek tetette magát, és megüzente, hogy jártányi ereje sincs. Később, amikor Clark számításai szerint a lánckamrákban már annyi víz gyűlt össze, hogy oda nem lehetett robbanóanyagot elhelyezni, a mérnök felkereste a várparancsnokot. Le akarta beszélni Hentzit a Lánchíd megrongálásáról, ezért azt tanácsolta neki, hogy tegye járhatatlanná a műtárgyat, mégpedig úgy, hogy a budai hídfőtől az első mederpillérig bontassa szét az ideiglenes útpályát. A tábornok ezt meg is tette, ugyanakkor azt a dunai hajót, amelyen a Lánchíd tartalék tartóvasai voltak, a soroksári Duna részre küldte, és ott elsüllyesztette.

 

Hiába igyekezett a mérnök Hentzit eltéríteni szándékától, a tábornok rögeszmésen ragaszkodott hozzá, hogy Buda ostromának végóráiban felrobbantja a hidat. Miután Hentzi látta, hogy a honvédsereg már a döntő rohamra készül, május 20-án délután nekilátott terve megvalósításához. Erről Clark Ádám a Lánchíd-társaság titkárához írt jelentésében így számolt be: „A szétbontás után a vezérőrnagy úr mintegy tizenkét ölnyire a budai hídfőtől gerendaaljzaton négy, puskaporral teli ládát (más források szerint tizenkét–tizennégy középnagyságú lőporos hordót) rakatott a csupasz öntöttvas kereszttartókra, hogy szükség esetén az útpálya vázát felrobbanthassa, a gerendaaljzatból keskeny deszkapalló vezetett ki, s e pallón húzódott a parti pillérig a gyújtócső.” A híd jobb oldali vámházától induló gyújtócső lazán egymáshoz csatlakoztatott, deszkából összeszegelt, V keresztmetszetű csatorna volt, amibe Hentzi puskaport szóratott a robbanóanyag távgyújtásához.

 

Miután májuAllnoch von Edelstadt ezredess 21-én a várba betörő honvédek rohamának a császári katonák már nem tudtak ellenállni, és védők élére állt Hentzi vezérőrnagy is elesett, a vízművet védelmező Allnoch von Edelstadt ezredes – a várparancsnoknak tett ígéretéhez híven – megkísérelte a híd felrobbantását.

 

Előbb egyik katonáját küldte le a vámházhoz, hogy gyújtsa meg a lőport, ő pedig a mai vársikló közelében lévő falszakaszon várta a robbanást. Miután nem történt semmi, és már a honvédek is megjelentek a bástyán, Alloch lerohant a hídhoz. A vámházhoz érve látta, hogy onnan nem lehet robbantani, mert a gyújtócsatorna alig egy deszkányira a ládáktól, a kőoroszlán közelében szétcsúszott. Az ezredes odament, kivette a szájából égő szivarját, és beledobta a tűzcsatornába. Iszonyatos robbanás rázta meg a környéket, a detonáció Allochot darabokra tépte, de a híd egyben maradt.

 

Clark a robbantás után azonnal a budai hídfőhöz sietett. A látottakról így számolt be a Lánchíd-társaság titkárának: „Midőn a helyszínre értem a robbanás után, amelyet a pesti partról néztem, a négy főláncot teljesen sértetlennek találtam; az útpálya azonban a merevítő tartókkal és a függővasakkal együtt mintegy 10 öl hosszban teljesen meg volt semmisítve; és a  későbbi, gondosabb vizsgálatokból kiderült, hogy részint a robbanás heves rázkódásától, részint az útpálya lebontása okozta egyensúlyzavartól nemcsak a budai hídfő és mederpillére között, hanem a két középső mederpillér között levő egész váz és merevítőszerkezet is félregörbült és megrongálódott.”

 

Alloch felrobbatja a puskaportA robbanás után Görgey is megjelent a helyszínen, és megparancsolta, hogy haladéktalanul tegyék alkalmassá a hidat a csapatok átszállítására. A műtárgyat az építőudvaron tárolt tartalék alkatrészek felhasználásával négy-öt nap alatt hozták rendbe.

 

A Lánchidat az ostrom alatt több lövés is érte. A legsúlyosabb kárt egy, a Gellért-hegyről kilőtt, célt tévesztett 24 fontos ágyúgolyó okozta, ami a budai mederpillér feletti láncrészt rongálta meg.

 

Az ostromot követően csak rövid ideig folytatódhatott a híd építése, mert a romló hadi helyzet miatt ismét ideiglenes útburkolattal látták el, hogy a császári erők által a Dunántúlról kiszorított honvédcsapatok átkelhessenek rajta. Hogy az ellenség ne követhesse a magyar sereget, Dembinszky Henrik fel akarta égetni a hidat, de Clark Ádám lebeszélte tervéről. A mérnök a honvédtábornoknak azt javasolta, hogy bontassa le egy nagyobb darabon a kereszttartókat és az útpályát, így a híd négy-öt napig járhatatlan lesz, ennél több időt pedig úgy sem nyerhet, mert az ellenség ennél rövidebb idő alatt képes hajóhidat építeni.

 

A Lánchíd építése csak a szabadságharc leverése után fejeződött be, a neves műtárgyat 1849. november 20-án adták át a forgalomnak.


 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!