Jemen
A két ország katona-egészségügyi szolgálatának együttműködéséről a Jemeni Népi Demokratikus Köztársaság és a Magyar Népköztársaság honvédelmi miniszteri 1976 első felében tartott találkozójukon állapodott meg. Ekkor a két miniszter megegyezett abban, hogy az év végétől Ádenben egy közösen működtetett kórházban magyar orvosok és egészségügyi szakdolgozók is bekapcsolódnak a helyi fegyveres konfliktus sérültjeinek ellátásába.
A magyar katonaorvosok jemeni kiküldéséről szóló szerződés megszületését követően egy négytagú „felderítő” bizottság utazott ki Ádenbe, hogy megismerje a helyi körülményeket, s meghatározza azokat a feladatokat, amelyeket a közös kórház munkájának megkezdéséig el kell végezni. A csoport többek között tanulmányozta az együttes üzemeltetésre szánt a kórház felszereltségét, az ott uralkodó higiéniás viszonyokat, az igénybe vehető és a raktárakban tárolt egészségügyi anyagok mennyiségét, illetve a lakosság általános egészségügyi helyzetét.
Az első katonaorvos csoport 1976 végén utazott Jemenbe. Tagjai hívatásos orvostisztek és kinevezett polgári alkalmazottak voltak. A közös Magyar-Jemeni Kórház alapvetően 100 ággyal működöt, de ez az ágyszám nem volt szigorúan kötött. Mindig a gyógyító intézménybe került sérülési típusok függvényében változott a sebészeti és belgyógyászati részleg ágyainak és kórtermeinek a száma.
A kórházat a szükséges egészségügyi anyagokkal elsősorban Magyarországról látták el. A hazai illetékesek mindig megkérték írásban a jemeniek igényét, amit aztán összevetettek a magyar csoporttól kapott tényleges szükségletet tartalmazó listával. A szakemberek általában a magyar orvosok által benyújtott igénynek megfelelően állították össze a kiküldésre szánt készlet, melyet vízi úton jutattak el rendeltetési helyére.
A közel tíz évig fennálló közös kórházban összesen 71 magyar katona-egészségügyi dolgozó vállalt szolgálatot. A jemeni tartózkodása során kiemelkedő szakértelmükkel valamennyien méltán öregbítették a magyar katona-egészségügy jó hírnevét.
Tartalom
|