KAFOR
Miután a jugoszláv kormány megbízottja és a NATO képviselője a macedóniai Kumanovóban aláírta a jugoszláv fegyveres és különleges rendőri erők Koszovóból való kivonásáról szóló egyezményt, az Észak-atlanti Szövetség hetvennyolc napi bombázás után felfüggesztette a délszláv állam elleni légitámadásokat. Még ugyanezen a napon az ENSZ Biztonsági Tanácsa felhatalmazta az Észak-atlanti Szövetséget egy közel ötvenezer fős nemzetközi békefenntartó kontingens Koszovóba küldésére.
A napjainkban is tartó KFOR-misszió feladata a tartományból kivonult a jugoszláv fegyveres erők visszatérésének, a vegyes etnikai összetételű terület lakosság körében az ellenségeskedés kiújulásának a megakadályozása, illetve a menekültek hazatérésének elősegítése.
Az Észak-atlanti Szövetség felkérését követően a magyar Országgyűlés egy legfeljebb háromszázötven fős, önkéntesekből szerevezett Kontingens Koszovóba küldését engedélyezte.
Négyhetes felkészülés után a Magyar Honvédség Őr és Biztosító zászlóalja vasúton, Papp Gyula alezredes, kontingens parancsnok irányítása alatta Romániát, Bulgáriát, Görögországot és Macedóniát érintve jutott el a koszovói Pristinába. A nemzetközi biztonsági erők főparancsnokságának közvetlen biztosítására felkért alegység július 28-án került a KFOR alárendeltségébe, azóta a misszió főhadiszállásának, illetve fő híradó központjának őrzés-védelmi feladatait látja el.
A Parlament döntését követően a Magyar Honvédség vezérkari főnöke utasításában a tábor egészségügyi biztosításának a megszervezésével a Magyar Honvédség Egészségügyi Csoportfőnökségét bízta. A koszovói kontingens megfelelő orvosi ellátásának előkészítése során a szakemberek nagymértékben támaszkodtak az IFOR-SFOR-misszióban gyűjtött tapasztalatokra, ugyanakkor azt is szem előtt tartották, hogy a befogadó nemzet rendkívül szerény egészségügyi infrastruktúrával rendelkezik. Így az egészségügyi szolgálat, Pristinában is ROLE–1 típusú segélyhelyet telepített, melynek anyagi készleteit úgy alakították ki, hogy az akár tíz napig is képes legyen az önálló működésre. Egy konténerben olyan jól felszerelt műtőt alakítottak ki, amelyben a szakszemélyzet bármilyen életmentő beavatkozást el tud hajtani.
A magyar Őr és Biztosító Zászlóalj kitelepülését követően, annak folyamatos egészségügyi ellátását tizenhárom szakorvosokból, egészségügyi tiszthelyettesekből, tisztesekből és sorkatonákból álló stáb kezdte meg.
Az egészségügyi ellátóhelyen az elmúlt két évben a havi átlagos betegforgalom megközelítette a háromszázötven főt. Az egymást félévente váltó orvosokat legtöbben belgyógyászati, fogászati, bőrgyógyászati, mozgásszervi problémákkal, illetve kisebb nagyobb sérülésekkel keresték fel.
A Magyar Honvédség parancsnoka 2001. január 1-től az Őr- és Biztosító Zászlóaljat egy Megelőző Egészségügyi Laboratóriummal egészítette ki. A tizennégy orvosból, laboratóriumi asszisztensből, szakkonténer kezelő technikusból, valamint a logisztikai és kiegészítő személyzetből álló különítmény feladata a KFOR teljes állományának közegészségügyi biztosítása.
Tartalom
|